DUA

 

AÇIKLAMA:

 

Melekler Ademoğlunun iyiliğini isterler. Kendilerine ''Rahmet Meleği'' denilen ve yeryüzünde dolaşan Melekler vardır. ALLAH'ı zikreden, gerçek ve faydalı ilim ile uğraşan ve taatlerde bulunan Müslümanlara dua ederler. Bununla birlikte bu Melekler bazı yerlerde bulunmaz, bazı kimselerin yanında durmazlar. Bu yerler heykel, canlı resmi, ikon, totem türü; nesne yazılı yada sözlü ifade, haç, boncuk ve benzeri şirk içeriği, kumar aletleri yada necaset açısından pis yerler olduğu gibi çan çıngırak zil ve sair (tüm çalgı aleti) sesi olan yerler, köpek ve idrar ve dahi kokusu bulunan yerlerdir. Çoban ve bekçi köpeğinin bundan müstesna olması muhtemeldir. Cübüb kişi konusunda ihtilaf vardır.... Tabi Müslüman olma şartı kaidedir. Bunlara büyük günah işlenen yerler de dahildir: İçki, zina ve faiz gibi. Günümüzde bir yerin bereketli yada bereketsiz olmasını açıklayan bir vecih de budur.

 

Not: Her tür canlı tasvir gerçek hayatta canlı kalamayacağı halde tahrip edilirse şirk özellğini yitirir. Vücudunun yarısı olmayan canlı tasvitri gibi. Lakin gerçek mü'min bu tür tasvirleri yakınında tutmaz. Çocuk oyuncağı bebeklere bir yere kadar müsamaha vardır. İçki kapları temizlendiği takdirde kırılması şart değildir. Ancak imkan varsa daha önce içki yada domuz bulunan kapların kullanılmaması daha iyidir. Temiz kab'ın kırılması dini bir vecibe değildir. Hatta kötü ekonomik şartlarda yasaktır.

 

Bu Meleklerin dualarının ALLAH yanında son derece değerli olduğu kesin olunca bahsi geçen meleklerin sizden uzak olmasını asla istemezsiniz.

 

 

İSTİHARE      -      KUNUT DUASI

 

Veccehtu... (En’am 161-163)

 

DUA’NIN ÖNEMİ VE İMAN İLE İLGİSİ

 

DUA’NIN FAZİLETİ VE... MU’MİN 60

 

DUA’DA BİLENMESİ GEREKENLER

 

MÜŞRİK ATA’YA DUA ?

 

ALLAH C.C.’YU TA’ZİM VE NEBİ (S.A.V.)’E SALAVAT

 

DUA DA HADDİ AŞMAK

 

KAFİYELİ SÖZLER İLE DUA

 

ELLERİ KALDIRMAK KIBLEYE DÜZ VE TERS DÖNMEK

 

AVUÇ İÇİ İLE DUA ETMEK 

(Ebu Davud)  1485   –   1486

 

SES’İ YÜKSELTMEK DUA ETMEK

 

DUA’DAN SONRA ‘AMİN’ DEMEK

 

DUA SONRASI ELLERİ YÜZ’E SÜRMEK (Ebu Davud)  1485    –   1492

 

ALLAH’IN İSİMLERİYLE İSTEMEK

 

İSTERKEN NET İFADE İLE İSTEYİN

 

DUAM KABUL EDİLMEDİ DEYİP VAZGEÇME!

 

CUMA GÜNÜ DUA

 

GECE’NİN SON ÜÇTE BİRİNDE   

1315    —    4733

 

ANA BABA DUASI

 

ANNE’NİN DUASI

 

BABA’NIN DUASI

 

BİRBİRİNDEN HABERSİZ MU’MİNLERİN BİRBİRİNE DUASI

 

MAZLUM’UN DUASI

 

MİSAFİR’İN DUASI

 

ZAYIFLARIN DUASI

 

 

TİRMİZİ’DE DUA

 

HAKİM EL-MÜSTEDREK’TE DUA