ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

MUHAMMED

7

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ

 

7. Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a yardım ederseniz, O da size yardım eder ve ayaklarınıza sebat verir.

 

"Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a yardım ederseniz, O da size yardım eder." Yani siz Allah'ın dinine yardım edecek olursanız, O da kafirlere karşı size yardım eder (size zafer verir). Bunun bir benzeri de Yüce Allah'ın: ''Allah kendi (dinı)ne yardım edene elbette yardım eder" (el-Hac, 40) buyruğudur ki, daha önce geçmiş bulunmaktadır.

 

Kutrub dedi ki: Şayet Allah'ın peygamberine yardım ederseniz, Allah da size yardım eder, demektir. Anlamlar birbirine yakındır.

 

"Ve" savaş esnasında "ayaklarınıza sebat verir." İslam üzere ya da Sırat üzere sebat verir, diye de açıklanmıştır. Maksadın güven duygusu ile kalblere sebat verilmesi olduğu da söylenmiştir. Buna göre ayaklara sebat vermek savaş esnasında ilahi yardım ve desteği ifade eder. Daha önce el-Enfal Suresi'nde (9-10. ayetin tefsirinde) bu anlamdaki açıklamalar geçmiş bulunmaktadır. Ayrıca Yüce Allah o surede: "Hani Rabbin meleklere: Şüphesiz ben sizinle beraberim, iman edenlere sebat verin ... diye vahyediyordu" (el-Enfal, 12) diye buyurmaktadır. O surede arada bir vasıtanın (meleklerin) bulunduğunu belirtirken, burada böyle bir vasıtadan hiç sözetmemektedir. Bu da Yüce Allah'ın: ''De ki: Ölüm meleği sizin canınızı alır" (es-Secde, 11) diye buyururken, bir başka ayette: "Allah siziyaratan, sonra size rızık veren, sonra sizi öldüren ... dir" (Rum, 40) buyruğu ile: "O Allah ki ölümü ve hayatı yaratandır" (el-Mülk, 2) buyruklarında bu araçtan sözetmemektedir. Buna benzer buyruklar pek çoktur. Kısacası bir ve tek olarak Allah'tan başka fail (olayları yapan ve yaratan) yoktur.

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

Muhammed 8

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR