ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

SECDE

15

إِنَّمَا يُؤْمِنُ بِآيَاتِنَا الَّذِينَ إِذَا ذُكِّرُوا بِهَا خَرُّوا سُجَّداً وَسَبَّحُوا بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَهُمْ لَا يَسْتَكْبِرُونَ

 

15. Bizim ayetlerimize ancak kendilerine ayetlerle öğüt verildiğinde secdeye kapanan ve Rabblerini hamd ile tesbih edenler iman eder. Hem onlar büyüklük de taslamazlar.

 

Bu buyruk, Peygamber (s.a.v.)'e bir tesellidir. Yani onlar küfre çokça alışmış olduklarından dolayı sana iman etmezler. Sana ve Kur'an-ı Kerim'e, onun üzerinde iyiden iyiye düşünen ve ondan öğüt alan kimseler iman ederler. Bunlar ise Kur'an-ı Kerim kendilerine okunduğu takdirde "secdeye kapanan ... " kimselerdir. İbn Abbas dedi ki: Rükua varan kimseler diye açıklamıştır. el-Mehdevi dedi ki: Bu açıklama secde ayetinin okunması esnasında rükua varmayı da gerekli görenlerin mezhebine uygun bir açıklamadır. Bu açıklamayı yapanlar şanı Yüce Allah'ın: ''Hemen .... rüku ederek, yere kapanıp (Allah'a) döndü" (Sad, 24) buyruğunu delil gösterirler. Bir diğer açıklamaya göre bundan kasıt da, secdeye varmaktır. İlim adamlarının çoğunluğu da bu kanaattedir. Yani bunlar Allah'ın ayetlerini ta'zim etmek, O'nun satvetinden ve azabından korkmak suretiyle yüzleri üzere Allah için secdeye kapanırlar.

 

"Rabblerini hamd ile tesbih edenler"; hamd ile tesbihi birlikte yapanlar demek olup, bu da O'nu hem tenzih (noksanlıklardan uzak olduğunu söyleyen), hem de ona hamd eden kimseler demektir. Bu bakımdan onlar secde ettiklerinde: "Subhanallahi ve bi hamdihi, subhane Rabbiye'l-a'la ve bi hamdihi" derler. Yani Yüce Allah'! müşriklerin söylediklerinden tenzih ederek secdeye kapanırlar. Süfyan dedi ki: "Hamd ile tesbih edenler" Rabblerine hamdederek namaz kılanlar demektir.

 

"Hem onlar" Yahya b. Sellam'ın açıklamasına göre, O'na ibadete karşı "büyüklük de taslamazlar." en-Nekkaş da: Mekkeliler secde etmeyerek büyüklük tasladıkları gibi, "büyüklük taslamazlar" diye açıklamıştır.

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

Secde 16

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR