ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

NUR

59

وَإِذَا بَلَغَ الْأَطْفَالُ مِنكُمُ الْحُلُمَ فَلْيَسْتَأْذِنُوا كَمَا اسْتَأْذَنَ

الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ

 

59. Sizden olan çocuklar, baliğ olduklarında kendilerinden öncekiler izin istedikleri gibi, onlar da izin istesinler. Allah, size ayetlerini böyle açıklar. Allah Alim'dir, Hakım'dir.

 

"Buluğ" kelimesini el-Hasen "lam" harfini sakin okumuş, dammeyi ağırlığı dolayısıyla hazfetmiştir.

 

Buyruğun anlamı şudur: Çocuklar sözü geçen üç vakitte izin istemekle emrolunmuşlardır. Önceden de belirttiğimiz gibi bunun dışındaki vakitlerde ise izin istememek onlara mübahtır. Daha sonra Yüce Allah bu ayet-i kerimede eğer bulliğa ermişlerse, her vakit izin istemek hususunda erkeklerin hükmünde olmalarını emretmektedir. Bu da Yüce Allah'ın hükümlerini beyanı, helal ve haramı izahı kabilindendir.

 

Yüce Allah: "Onlar da izin istesinler" diye buyurmakta ama "sizden izin istesinler" diye buyurmamaktadır. Halbuki bir önceki ayet-i kerime'de:

 

"Sizden ... izin istesinler"diye buyurmuştur, çünkü çocuklar muhatab da değildirler, emirleri yerine getirmek suretiyle ibadet etmeleri de istenmemiştir.

 

İbn Cüreyc dedi ki: Ben Ata'ya: "Sizden olan çocuklar baliğ olduklarında ... izin istesinler" diye buyurulmaktadır, dedim, dedi ki: Ergenlik yaşına geldikleri takdirde ister hür, ister köle olsunlar insanların izin istemeleri icab eder.

 

Ebu İshak el-Fezari dedi ki: Ben el-Evzai'ye: İzin istemesi gereken çocuğun sınırı nedir? diye sordum. o: Dört yaş, dedi. Bu yaştaki çocuk izin istemedikçe bir kadının yanına giremez. ez-Zühri de böyle demiştir: Yani adam annesinin yanına girmek için izin ister. İşte bu ayet-i kerime böyle bir husus hakkında nazil olmuştur.

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

Nur 60

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR