ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

NAHL

11

يُنبِتُ لَكُم بِهِ الزَّرْعَ وَالزَّيْتُونَ وَالنَّخِيلَ وَالأَعْنَابَ وَمِن كُلِّ

الثَّمَرَاتِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

 

11. O su ile sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve; meyvelerin her türlüsünden bitiriyor. Bunda düşünen bir topluluk için elbette birer ayet vardır.

 

Yüce Allah'ın: "O su ile sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar" üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitiriyor" buyruğundaki; "Bitiriyor'' buyruğunu, Ebu Bekir, Asım'dan; "Bitiriyoruz" şeklinde tazim nun'uyla okuduğunu rivayet etmektedir. Ancak, genel olarak bu, Allah sizin için bitiriyor anlamında "ya" ile okunmuştur. Arapçada; "Yer ekin bitirdi" şeklindeki kullanım ile; (...) kullanımı aynı anlamdadır.

 

Yine, "Bakliyat bitti" ile (...) kullanımı aynı anlamdadır. el-Ferra da şu beyiti nakletmektedir: "Ben, ihtiyaç sahiplerinin evlerinin etrafında bakliyat bitinceye kadar Orada oturduklarını gördüm."

 

Buradaki henneli kullanım ile hemzesiz kullanım aynı anlamdadır. "Allah onu bitki gibi yetiştirdi" tabiri ile (...): O da bitki gibi yetişmiştir" ifadesi, ğayr-i kıyasi olarak kullanılır. (...): Çocuğun etek bölgesinde tüy bitti" anlamındadır. "Ağaç dikti" demektir. Ayın kökten olmak üzere; "Ecelinin, gözlerinin önünde olduğunu bil" denilir. "çocuğu terbiye ettim, yetiştirdim"; "Nebat ve bitki yeri" demektir. Mesela; "Malları ve çocukkları ne güzel gelişip yetişmektedir'' anlamındadır. "Küçük çocukları yetişti" anlamındadır. "Filan oğulları kötü yetişmiş çocuklardır'' demektir. Genç delikanlılar hakkında; (...) ifadesi; tecrübesiz gençler anlamına gelir. "Nebit" Yemen'de bir kabilenin adıdır. "Yenbüt" da bir ağacın adıdır. Bütün bu açıklamalar el-Cevheri'den nakledilmiştir.

 

''Zeytin" kelimesi (...)'in çoğuludur. Ağacın kendisine de, mahsülüne de aynı isim verilir. el-En'am Süresi'nde (141. ayet, 3. başlık\ta ve devamında) bu mahsullerin zekatının hükmü ile ilgili açıklamalar geçmiş bulunmaktadır, burada onları tekrarlamanın anlamı yoktur.

 

''Bunda'' yani, yağmurların indirilmesinde ve bu mahsullerin yetiştirilmesinde ''düşünen bir topluluk için elbette birer ayet" delalet ve alamet ''vardır''

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

Nahl 12

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR