ANA SAYFA

 

MU'CİZE (Mucize):  

 

Allah Sübhanehu ve Teala elçileri olan Peygamberlerini destekleyen deliller yarattı. Bu deliller öyle şeyler idiki, bilim teknoloji akıl ve dünyevi her türlü kural geçersiz aciz kaldı. Ölü diriltmek, kör abraş iyleştirmek denizi ikiye bölmek gibi. Muhammed s.a.v.'in mu'cizeleri çokça hadis-i şeriflerde müşahade edilebilir. Bununla beraber en büyük mu'cize ve Nebiyy-i Ekrem Muhammed s.a.v.'in de en büyük mu'cizesi Kur'an-ı kerimdir. O indiği günden beri tüm dünya liderleri tarafından değiştirilmeye çalışıldı. Bu tür çabaları günümüzde ve çok yakından tanıdığınız liderlerde de gösterdi. Tevbe, Enfal.... surelerini çıkarıp sahih kitap diye bastılar, ancak bundada muvafık olamadılar, olmayacaklar da. Kur'an'ın tek mu'cizesi değişmemesi değildir, Allah lafzı olduğu için her an günceldir, mu'min'in kalbini yatıştırır, kafiri deli eder, göz'e şifa olur, her okuyuşta yeni şeyler öğretir. Kıyamet'e kadar eskimeyecektir. Bunlar bizim bildiklerimiz.

 

Günümüzde insanlar cahil ve dar kafalarınca her hayret ettiklerine mu'cize demekte. Oysa mu'cize özeldir, sadece peygamberlere verilmiştir. Keramet istemekle olmaz, mu'cize ise peygamberin istemesi Allah c.c.'nun isteyip izin vermesiyle ''ol'' demesiyle olur.

Aslında herşey Allah'ın dilemesiyledir, buradaki fark şuki : Mu'cize Allah'ın dilemesiyle Peygamberinin istemesini denk düşürmesiyle olur, keramet te ise mu'min kerameti istese de bu her zaman Allah'ın dilemesine denk düşmeyebilir. Biz bunu Nebi'in istediği olur, mu'minin istediği her zaman olmaz şeklinde görürüz.

 

KURTUBİ TEFSİRİNDE: MU’CİZE