ANA SAYFA

 

HAYD / HAYZ :

 

Arapça akmak demektir. Buluğ çağına gelmiş kız / kadın için geçerlidir. Rahmi temizleyen kanın dışarı atılmasıdır. Henefiye göre en az üç, en çok on gün süren akıntı Hayz hükmündedir, Şafii’ye göre ise on beş güne kadar sürer. Bu süre’den fazla devam eden kan özeür kanı denen istihazedir.

 

Hayzlı kadın namaz kılmaz ve kılmadığı namazı kaza etmesi gerekmez. Oruç tutmaz ancak bu orucu hayız olmadığı zamanlarda bire bir kaza eder.

 

Hayızlı kadın aynı cünüp gibi ezbere bile kur’an okuyamaz. Kur’anı eline alamaz. Mescid’de duramaz, sadece geçebilir. Kabe’yi tavaf edemez.

 

Hayzlı kadın ile cinsi münasebet haramdır. Hayızlı kadın ile cinsel ilişki kuran eşi bir dinar yani dört nokta sekiz gramlık altın para birimi kadar yada yarısı kadar kefaret öder. Yarım yada tam farkı Mezheblerce farklı yorumlanır. Hadis kitaplarından Buhari, Müslim yada Ebu Davud’daki ilgili konu başlığında ilgili hadisleri ve izahatları okuyun.

 

Bakara suresi 222. ayeti kerime de:

 

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُواْ النِّسَاء فِي الْمَحِيضِ وَلاَ تَقْرَبُوهُنَّ

حَتَّىَ يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ َيْثُأَمَرَكُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ

 

Ey Muhammed! Sana kadınların ay başı halinden de soruyorlar. De ki: O bir eziyettir Onun için ay başı halinde oldukları zaman kadınlardan çekilin ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendikleri zaman ise Allah'ın emrettiği yerden onlara varın, yaklaşın Şüphesiz ki Allah çok tövbe edenleri de sever, çok temizlenenleri de sever.

 

Hayızlı kadının yapması haram olan şeyler:

 

1. Namaz kılmak 2. Oruç tutmak 3. Tavaf yapmak 4. Kur'an okumak 5. Kur'an'a dokunmak 6. Mescide girmek 7. Cinsel ilişkide bulunmak 8. Boşamak 9. ibadet niyetiyle abdest almak.10. Tilavet secdesi, şükür secdesi yapmak 11. itikafta bulunmak.

 

Ayrıca o, iddet bekler ve istibra eder, bu olmadan da evlenemez. Ona, gusletmek de farzdır.