ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

MUHAMMED

1

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

 

الَّذِينَ كَفَرُوا وَصَدُّوا عَن سَبِيلِ اللَّهِ أَضَلَّ أَعْمَالَهُمْ

 

1. Kafir olup Allah'ın yolundan alıkoyanların amellerini (Allah) boşa çıkartır.

 

İbn Abbas ve Mücahid dedi ki: Bunlar Mekkelilerdir. Allah'ın tevhidini inkar ettiler. Hem kendilerini, hem müminleri Allah'ın dini olan İslam'dan -ona girmeyi yasaklamak suretiyle- alıkoydular. es-Süddi: de böyle açıklamıştır.

 

ed-Dahhak dedi ki: "Allah'ın yolundan" oraya gelmek isteyenleri engellemek suretiyle Beytullah'tan demektir. "Amellerini boşa çıkartır" buyruğu da şu demektir: Onların Peygamber (s.a.v.)'a karşı kurdukları hile ve tuzaklarını boşa çıkartmış ve planlarını başlarına geçirmiştir. Bu açıklamayı da edDahhak yapmıştır.

 

Onların akrabalık bağlarını gözetmek, esirleri kurtarmak, misafirlere ikramda bulunmak, himaye haklarını gereği gibi korumak türünden "üstün ahlaki değerler" diye adlandırdıkları işlerden, kafir iken yaptıklarını boşa çıkartmıştır, diye de açıklanmıştır.

 

 

İbn Abbas dedi ki: Ayet Bedir'de (savaşa katılanlara) yemek yedirenler hakkında inmiştir. Bunlar da oniki kişi idi: Ebu Cehil, el-Haris b. Hişam, Rabia'nın iki oğlu Utbe ve Şeybe, Halef'in iki oğlu Ubeyy ve Umeyye, Haccac'ın iki oğlu Münebbih ve Nubeyh, Hişam oğlu Ebu'l-Bahteri, el-Esved oğlu Zemaa, Hizam oğlu Hakim ve Nevfel oğlu Amir oğlu el-Haris'dir.

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

Muhammed 2

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR