ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

NAHL

94

وَلاَ تَتَّخِذُواْ أَيْمَانَكُمْ دَخَلاً بَيْنَكُمْ فَتَزِلَّ قَدَمٌ بَعْدَ ثُبُوتِهَا وَتَذُوقُواْ الْسُّوءَ بِمَا صَدَدتُّمْ عَن سَبِيلِ اللّهِ وَلَكُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ

 

94. Yeminlerinizi aranızda hile ve fesad aracı edinmeyın. Çünkü o takdirde, sapasağlam yerleştikten sonra ayak kayıverir ve Allah yolundan alıkoyduğunuz için kötülüğü tadarsınız. Büyük bir azabı hak edersiniz.

 

"Yeminlerinizi aranızda hile ve fesad aracı edinmeyin" buyruğu, te'kid olmak üzere tekrar edilmiştir. "Çünkü o takdirde sapasağlam yerleştikten sonra ayak kayıverir." Bu da, bu husustaki nehyin daha ileriye götürülmesi demektir. Çünkü yeminlere bağlı kalmanın dinde önemi çok büyüktür ve insanlar arası ilişkilerde çokça tekrarlanır. Yani, yeminlerinizi içten içe, aldatmak ve fesad çıkarmak kastı ile yapmayın. O takdirde ayak (larınız) sapasağlam yerleştikten sonra kayıverir. Bu da, Allah'ın bilinip tanınmasından sonra, yeminlere bağlı kalınmamak suretiyle ayakların kayacağı anlamındadır. Bu, dosdoğru bir durumda iken, büyük bir kötülüğe düşen ve ona gömülen kimsenin durumunu anlatmak için kullanılmış bir istiaredir. Çünkü ayak kayacak olursa, kişiyi hayırlı bir durumdan kötü bir duruma nakleder. İşte Küseyyir'in şu mısraı da bu kabildendir:

 

"İkimiz de yanyana gelince, ben sebat ettim, onun ise ayağı kaydı."

 

Araplar, afiyette iken belaya düçar olan, yahut zor bir duruma düşen hakkında da "ayağı kaydı" tabirini kullanırlar. Şairin şu beyitinde olduğu gibi:

 

"Eğer sen ileri geçecek isen, senin ileri geçişin engellenecektir. Ayakların kayacak olursa da öldürülürsün."

 

Bir şey hakkında yanlışlık yapan kimseye de "o işte ayağı kaydı" denilir. Bundan sonra Yüce Allah, dünya azabı ve ahirette de büyük azab ile tehditte bulunmaktadır. Bu tehdit, Resulullah (s.a.v.)'a olan ahdini bozan kimseler hakkındadır. Çünkü önce ona ahid verdiği halde, daha sonra verdiği ahdini bozan ve imandan çıkan kimseler olmuştur. Bundan dolayı Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Allah yolundan alıkoyduğunuz için kötülüğü tadarsınız." Dünyada kötülüğün tadılması, onların başlarına gelen ve hoşlanmadıkları şeylerdir.

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

Nahl 95-96

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR