ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

NAHL

49

/

50

 

وَلِلّهِ يَسْجُدُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مِن دَآبَّةٍ وَالْمَلآئِكَةُ وَهُمْ لاَ يَسْتَكْبِرُونَ {49}

 

 يَخَافُونَ رَبَّهُم مِّن فَوْقِهِمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ {50}

 

49. Göklerde olan, yerde olan canlılar ve melekler de hiç kibirlenmeden Allah'a secde ederler.

50. Üstlerinde (hakim) olan Rabblerinden korkarlar ve emrolunduklarını yaparlar.

 

"Göklerde olan, yerde olan canlılar" yani, yerüzerinde hareket eden her bir canlı varlık "ve melekler de" yani, yeryüzünde bulunan melekler de Rabblerine "hiç kibirlenmeden Allah'a secde ederler." Özellikle yer meleklerini sözkonusu etmesi, mevki itibariyle şereflerinden dolayıdır. Yüce Allah, onları diğer canlılardan -canlıların kapsamına girseler bile- ayrıca ve müstakil olarak zikretmiş bulunmaktadır. Yüce Allah'ın: "O ikisinde meyveler, hurma ağaçları ve nar vardır" (er-Rahman, 68) buyruğunda olduğu gibi.

 

Şöyle de açıklanmıştır: Meleklerin ayrıca zikredilmeleri, kanatlı oluşlarından ve böylelikle de diğer canlıların kapsamına girmeyişlerinden dolayıdır. İşte bu sebeble ayrıca zikrolunmuşlardır.

 

Yüce Allah'ın: "Göklerde olan ... Allah'a secde ederler" buyruğu ile melekler, güneş, ay, yıldızlar, rüzgarlar ve bulutlar; "yerde olan canlılar" buyruğu ile de yeryüzü meleklerinin de secde ettikleri belirtilmektedir. Bütün bunlar Rabblerine ibadete karşı büyüklenmezler. İşte bu, meleklerin Allah'ın kızları olduğu iddiasında bulunan Kureyşlilerin kanaatlerine de bir reddir.

 

"üstlerinde olan Rabblerinden korkarlar" buyruğu Rabblerinin ceza ve azabından korkarlar demektir. Çünkü helak edici azap ancak semadan iner. Anlamın şöyle olduğu da söylenmiştir: Onlar, kendi kudretlerinin üzerinde bulunan Rabblerinin kudretinden korkarlar. Bu açıklamaya göre ifadede hazfedilmiş kelimeler vardır.

 

Anlamın şöyle olduğu da söylenmiştir: "üstlerinde olan Rabblerinden korkarlar" buyruğu ile kastedilenler meleklerdir. Melekler, yeryüzünde bulunan bütün canlılardan daha yukarıda oldukları halde Rabblerinden korkarlar. Buna göre, onlardan daha aşağıda bulunanların Rabblerinden korkmaları öncelikle sözkonusudur. Bunun deli li de Yüce Allah'ın: "Ve emrolunduklarını yaparlar" buyruğudur ki, bununla da kastedilenler meleklerdir.

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

Nahl 51

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR