ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

HUD

23

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَأَخْبَتُواْ إِلَى رَبِّهِمْ أُوْلَـئِكَ أَصْحَابُ الجَنَّةِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

 

23. Muhakkak iman edip salih ameller işleyenler ve Rabblerine itaat ve tevazu ile bağlananlar, işte onlar cennetlik olanlardır. Onlar orada ebediyyen kalacaklardır.

 

Yüce Allah'ın: "Muhakkak iman edip ... " buyruğunda; " ... ler" ''Muhakkak"ın ismidir. "İman edenler" ise, onun sıla'sıdır. Yani tasdik edenler, doğrulayanlar demektir.

 

"Salih ameller işleyenler ve Rabblerine taat ve tevazu ile bağlananlar" anlamındaki buyruk ise sılaya atfedilmiştir.

 

İbn Abbas der ki: "Taat ve tevazu ile bağlananlar, dönenler, yönelenler" demektir. Mücahid, itaat edenler, Katade ise alçak gönüllülükle boyun eğerler; Mukatil ihlasla itaatte bulunurlar, diye açıklamışlardır. el-Hasen de der ki: Ayette geçen; (...): Kalpte sebat bulan korku dolayısıyla tevazu ile boyun eğmek" demektir. Bu kelime aslında düzlük anlamındadır. Onunla aynı kökten gelen (...) ise "geniş ve düz arazi" anlamındadır. Buna göre "ihbat" huşu ve itmi'nan yahut Yüce Allah'a bu şekilde doğruluk üzere devam eden Yüce Allah'a dönüş demektir.

 

"Rabblerine" buyruğu ile ilgili olarak el-Ferra bunun; (...) ile aynı anlama geldiğini söyler. Bununla birlikte; onlar bu şekildeki itaat ve tevazularını Rabblerine yöneltmişlerdir (yani itaat ve tevazu ile Rabblerine yönelmişlerdir) anlamında olması da muhtemeldir. "İşte onlar" anlamındaki buyruk ta, (...) in haberidir.

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

Hud 24

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR