ANA SAYFA             SURELER    KONULAR

 

A’RAF

13

قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا يَكُونُ لَكَ أَن تَتَكَبَّرَ

فِيهَا فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ

 

13. Buyurdu ki: "Öyleyse hemen in oradan. Artık orada kibirlenmek haddin değildir. Hemen çık git. Çünkü sen, aşağılıklardansın."

 

"Buyurdu ki: Öyleyse hemen in oradan." Yani, semadan. "Artık orada kibirlenmek haddin değildir." Çünkü, orada kalmaya ehil olanlar, alçak gönüllü, büyüklenmeyen meleklerdir. "Hemen çık git. Çünkü sen aşağılıklardansın." Yani, en zelil olanlardansın. İşte bu, Yüce Mevla'ya asi olanların zelil olduğuna delildir.

 

Ebu Ravk ve el-Beceli dediler ki: "Öyleyse hemen in oradan" buyruğu, sahip olduğun bu suretin değişsin demektir. Çünkü o, kendisinin ateşten yaratılmış olduğunu ileri sürerek övünüp böbürlenmiştir. Yüzü karartılarak ve parlaklığı izale olunarak çirkinleştirildi.

Şöyle de açıklanmıştır: "Öyleyse hemen in oradan" yani yerden, denizlerdeki adalara intikal et. Nitekim "şu arzdan indik" denilince, bir başka mekana intikal ettik, denmek istenir. Buna göre o, sanki yeryüzünden denizlerdeki adalara sürülmüş ve onun otoriteleri orada gibi bir anlam çıkmaktadır.

 

Ve buna göre o yere ancak hırsız gibi girer ve korku içerisinde bulunur. Oradan çıkıncaya kadar bu hali böylece devam eder.

 

Ancak birinci görüş daha kuvvetlidir, buna dair açıklamalar da bundan önce el-Bakara Süresi'nde (38. ayetin tefsirinde) geçmiş bulunmaktadır.

 

SONRAKİ SAYFA İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK’E TIKLAYIN

 

A’raf 14-15

 

 

 

ANA SAYFA             SURELER    KONULAR